Architektura miejska – co to jest?

mała architektura
13-10-23

Coraz cieplejsze, słoneczne dni zachęcają nas do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Z tego względu chętnie szukamy przestrzeni, w których moglibyśmy zrelaksować się i zanurzyć w słonecznych kąpielach.

Dobrymi miejscami, aby spędzić wiosenne popołudnia, są parki i skwery. Dla wielbicieli miejskiego zgiełku dogodną lokalizacją może okazać się również starówka. Wszystkie te miejsca łączy jedno – ich niezbędnym elementem jest mała architektura miejska. Co kryje się pod tym enigmatycznym określeniem? 

Mała architektura miejska – definicja

Według powszechnie znanej definicji mała architektura miejska stanowi grupę obiektów budowlanych niewielkich rozmiarów, które rozmieszczone są na zurbanizowanych przestrzeniach. Pełnią one funkcję użytkową i służą mieszkańcom miast w celach rekreacyjno-wypoczynkowych oraz pomagają im utrzymać porządek. Z tego względu niezwykle ważne jest, aby były rozmieszczone w odpowiedni sposób. 

W dzisiejszych czasach elementy małej architektury miejskiej mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Najczęściej wykorzystywanymi tworzywami są beton, drewno, czy nawet kamień. W przypadku tego pierwszego materiału może on występować samodzielnie lub też w połączeniu z drewnem. Rzadziej z kolei zdarza się, aby drewniane elementy małej architektury występowały solo – w celu wzmocnienia ich konstrukcji stosuje się stalowe części, które zwiększają ich wytrzymałość.

Architektura miejska – przykłady tych elementów

Mała architektura odgrywa ogromną rolę w przestrzeniach miejskich. Można wręcz rzec, że bez niej miejsca te nie mają prawa istnieć w tej formie, jaką spotykamy na co dzień. To właśnie dzięki niej mieszkańcy zurbanizowanych przestrzeni mogą swobodnie korzystać z uroków życia zarówno w mniejszych, jak i większych miejscowościach. Bez nich życie społeczności byłoby zdecydowanie o wiele trudniejsze. Jakie elementy możemy wyróżnić spośród małej architektury miejskiej?

Do jej elementów należą między innymi ławki i siedziska betonowe. To one odpowiadają za komfortowy odpoczynek na świeżym powietrzu mieszkańców miast. Wyjątkowy element dekoracyjny stanowią donice betonowe, w których w sezonie wiosenno-letnim umieszcza się roślinność. Za inny przykład mogą posłużyć betonowe kosze na śmieci. Mimo iż ten element nie pełni ani funkcji wypoczynkowej, ani ozdobnej, jest niezwykle ważny przede wszystkim dlatego, że umożliwia zachowanie czystości na terenach zielonych. 

Architektura miejska i drogowa – różnice ich zastosowania

Niekiedy zdarza się, że mała architektura miejska mylona jest z architekturą drogową. Należy jednak pamiętać, że są to dwa, zupełnie różne pojęcia. Pod tym drugim terminem kryją się, między innymi: blokady parkingowe, barierki drogowe, słupki uliczne, stojaki na rowery czy też włazy kanałowe. Jak też łatwo można się domyślić, architektura drogowa pełni inną funkcję niż mała architektura miejska. Inną, czyli jaką?

O ile ławki i siedziska betonowe, czy też betonowe kosze na śmieci w pierwszej kolejności pełnią funkcję użytkową, nie można odmówić im ciekawego, nowoczesnego designu. Z tego też względu, zaraz obok niezwykle estetycznych elementów, jakimi są donice betonowe, pełnią również funkcję dekoracyjną. Architektura drogowa natomiast służy głównie poprawie komfortu życia oraz bezpieczeństwa mieszkańców miast. Odpowiednia ilość barierek czy też słupków przy ulicy sprawia, że piesi są niejako odgrodzeni od intensywnego ruchu samochodowego, a stojaki na rowery umożliwiają im swobodne przypięcie dwukołowca.

Zachęcamy do zapoznamia się z naszą ofertą małej architektury z betonu architektonicznego.

Jeśli potrzebujesz wysokiej jakości produktu z betonu architektonicznego

Skontaktuj się z nami?

Zapraszamy do kontaktu